Det lille værkstedsgalleri

Rikke Breindahl Knudsen

Jeg er med på Håndelavet

Med min kunst af alt fra havet

Drivtømmer og sten og ord

Fokus på at sætte spor

Det lille værkstedsgalleri, sten figurer
Fødder i sten

Jeg elsker at færdes i naturen, og især at gå langs vandet. Her finder jeg materialer, som hjemme i værkstedet bliver til relieffer og mindre skulpturer. Derudover skriver jeg digte, som sammen med foto af forskellige relieffer, danner rammen om kort og digtsamlinger. Senest har jeg udgivet digtsamlingen ’Et hav af spor’.
Jeg har udstillet forskellige steder og deltaget ved Håndelavets udstilling igennem mange år. Derudover holder jeg også foredrag under overskriften ’At sætte spor’.

Jeg har DetLilleVærkstedsgalleri i Viskinge, nær Kalundborg, hvor jeg kombinerer værksted og udstilling.
Om mig selv kan jeg sige, at jeg er født i 1970, opvokset i en meget kreativ familie, og kreativiteten fylder meget i min egen familie. Jeg er sygeplejerske ved siden af, og nyder kombinationen af arbejde og tid til kreativitet.

Jeg glæder mig til at møde så mange som muligt ved min lille stand på Håndelavets udstilling d. 8.-9. nov.

Se mere på: www.DetLilleVaerkstedsgalleri.dk

Facebook og Instagram: DetLilleVærkstedsgalleri

 Rikke Breindahl Knudsen, Hovedgaden 31, Viskinge, 4470 Svebølle